Zpět do obchodu

Registrace

První peněženky – jak se používaly a kdy získaly dnešní podobu?

Někdo ji nosí jen zastrčenou v zadní kapse kalhot, jiný křečovitě drží v ruce, další ji zase ledabyle hodí do batohu a jde. Dámy si často tento doplněk ladí spolu s kabelkou a děti k ní mají ještě přidělanou šňůrku okolo krku. Řeč je o peněžence. Věc, kterou všichni bereme jako samozřejmost a zcela automaticky ji vytahujeme u každé pokladny v obchodě.

Peněženka vždy nevypadala tak jako dnes. Tedy kožená nebo textilní kapsa, pouzdro, které udrží pohromadě veškeré kovové peníze, bankovky, doklady, kupony a vizitky. Dříve bankovky neexistovaly, ty se začaly používat až v roce 1960. K čemu tedy sloužila v dobách minulých peněženka?

Kdysi dávno v dobách, kdy lidé věřili pohádkám, strašidlům, neznaly zákony přírody tak jako my a vyprávěli si pověsti, takže někdy v době mumií v roce 3300 před n.l. se peněženka používala k přepravě věcí. Tedy nejen mincí, ale i jídla, šatstva, drobného majetku. Byl to spíše vak, pytlík, zavázaný kolem pasu. Toto využití se dochovalo i do doby starého Řecka a Říma. Lidé mívali uvázaný měchýř, pytlík na boku a nosili vněm vzácné kameny, mince a ostatní druhy platidel. Vše dosvědčují archeologické nálezy. Svědčí o tom, že už tehdy bylo pro lidi důležité mít peněženku. Avšak vůbec se nerozlišovalo, zda byla určena pro dámy nebo pány.

Dnešní chápání a podoba peněženky se začala vyvíjet ve 13. století. Nejprve šlo o větší modely, které se postupně zmenšovaly. Stále se ale nosily na boku, protože kromě mincí v nich nosili třeba i volací karty či jiné důležité papíry.

Jak již bylo řečeno, bankovky spatřily světlo světa v roce 1960 a to v Americe v Massachuttes. Díky tomu se změnil i účel peněženek, a s tím i jejich design. Začaly se vyrábět čtvercové či obdélníkové tvary. Mnoho z nich měla v sobě pouze sponu, která bankovky udržela na místě a pomohla je přehnout napůl. Objevovaly se i velmi zdobené modely určené ženám. Šlo o elegantní honosné peněženky. Dámy se tak odlišovaly jedna od druhé.

V 19. století se tak z nich staly velmi oblíbené dámské doplňky. Přičemž se v nich kromě peněz přenášely i potřeby ke kouření, hlavně tabák a cigaretové papírky. Ve 20. století už nabyly moderní podoby. Tedy, že mají kapsy na drobné mince, prostor na bankovky i sloty na karty a doklady. Nechybí ani okénka na vystavení fotografií, často jsou zde skrýše schované za zipem a nesmí chybět ani viditelné logo. Vše podtrhuje kvalitní jemný materiál.

Dnes se tak můžeme těšit z propracovaných módních doplňků, které jsou určeny buď pro pány nebo pro dámy. Vyznačují se precizním zpracováním, příjemnými barvami a velkou škálou modelů.

Zpět do obchodu